Bugun...Almanya Ekonomisinin Gücü

Almanya ekonomisinin genel verileri ve gücü nedir. Dünya en büyük ve kaliteli üreticilerinden Almanya ekonomisinin durumu nedir. Almanya ne kadar üretim gücüne sahiptir.

facebook-paylas
Tarih: 20-01-2018 11:02

Almanya Ekonomisinin Gücü

 

 

Almanya Ekonomisinin Genel Durumu

 

Yüksek alım gücüyle ülkemiz ihracat ve ithalatında en büyük partner olma özelliği taşıyan Almanya Federal Cumhuriyeti, dünyanın ABD ve Japonya’dan sonra gelen en gelişmiş sanayi ülkesidir. Ülke 82,8 milyonluk nüfusuyla Avrupa Birliği’nin de en büyük ve en önemli pazarı konumundadır.

 

Almanya UNDP İnsani Gelişim Endeksinde 4., Dünya Ekonomik Forumu Küresel Rekabet Edebilirlik Endeksinde 5., Dünya Bankası Kolay İş Yapılabilirlik Sıralamasında 17., The Heritage Foundation Ekonomik Serbestlik Endeksinde de 26. sırada yer almaktadır. 

 

Ekonomik Yapı

Alman ekonomisinin kalbini imalat sanayi ve ilgili hizmet sektörleri oluşturmaktadır. En önemli imalat sektörleri sanayi makineleri, otomotiv ve kimya sanayi iken son yıllarda telekomünikasyon sektörü de önde gelen faaliyet alanlarından biri haline gelmiştir. Diğer taraftan, Ruhr bölgesindeki çelik imalat sektörü ciddi biçimde küçülürken tarım da önemini giderek yitirmiştir. Diğer sanayileşmiş ülkelerde olduğu gibi Almanya’da da hizmetler sektörünün önemi giderek artmıştır. 2016 yılı itibarıyla hizmetler sektörü ekonominin %68,9’luk kısmını oluşturmaktadır.

 

Ekonomik Performans

Alman ekonomisi 2009 yılında, son 60 yılın en büyük gerilemesini yaşayarak yıllık bazda %5 oranında küçülmüştür. Büyüme hızındaki düşüşün önemli bir kaynağı özel tüketimdeki düşüş olarak gösterilmektedir. Bu düşüşün de, tüketicinin avronun tedavüle girmesiyle birlikte fiyatların hızlı bir şekilde artmakta olduğu düşüncesiyle tüketim harcamalarını kısması, ücret artışlarının yavaşlaması ve istihdamdaki olumsuz gelişmelerden kaynaklandığı ifade edilmektedir.

 

İhracatın 2009 yılında %14,3 azalması 1950’den bu yana yıllık bazda yaşanan en büyük düşüş olmuştur. İhracattaki gerileme aynı zamanda 2003’ten bu yana dünya ihracatında ilk sırada yer alan Almanya’yı 2009 yılında Çin’in ardından ikinci sıraya düşürmüştür. 2009 yılında yaşanan GSYİH daralması %4,7 olarak gerçekleşmiş olup, 2010 yılında toparlanan Alman ekonomisi yılı %3,9’luk büyümeyle tamamlamıştır. Bu 1990’da doğu ve batı Almanya’nın birleşmesinden sonra gerçekleşen en yüksek orandır.

 

Alman ekonomisi, 2011 yılında %3,7 büyüme oranıyla hem Avro Birliği ülkelerinin hem de ABD’nin iki katı hızla büyümüştür. 2012’de ekonomi Avro bölgesindeki borç krizi için bölgede alınan sıkı tasarruf tedbir kararlarının daraltacağı talepten etkilenerek yalnız %0,6 oranında büyümüştür. 2013’te de %0,3 büyüme gerçekleşmiştir. Ancak 2014 ve 2015 yıllarında sırasıyla %1,6 ve %1,7 büyüme göstermiştir.

 

Petrol fiyatlarının düşüşü nedeniyle diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Almanya’da da 2014 yılında enflasyon düşüş göstermiştir. 2013 yılında %1,5 olan enflasyon değeri 2014 yılında %0,9’a düşmüştür. 2015 yılında enflasyondaki düşüş devam ederek %0,1 değerinde gerçekleşmiştir. 2016 yılında %0,4 civarında olan enflasyonun 2017 yılında yükselerek %2 oranında olması beklenmektedir. (kaynak:ekonomi gov.tr)

 

 

 

 

Tags: Almanya ekonomisi, Almanya ekonomik gücü, Almanyanın üretim kapasitesi, Almanya nakliye araçları, Alman iş makinaları, Almanya nakliye, Almanya ekonomi verileri, Almanyanın ekonomik değeri

 FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ÜLKELER Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI