Bugun...Hollanda Hakkında Kısa Bilgiler

Hollanda Türkiye ilişkileri ve Hollanda hakkında kısa bilgiler. Holllanda'nın Türkiye de yatırımları. Hollanda Türkiye arası eşya nakliyelerinin durumu

facebook-paylas
Güncelleme: 25-03-2018 12:28:55 Tarih: 25-12-2017 00:53

Hollanda Hakkında Kısa Bilgiler

 

 

Hollanda Hakkında Kısa Bilgiler

 

Hollanda, Batı Avrupa da bir devlettir. Ülke deniz seviyesinin altındadır. Denizden en yüksek yeri 491 m dir.  Ova, kuzeyde ve batıda kıyı kumulları ile sınırlanmıştır. Kuzeyinde bir çok adalar kıyıya parelel uzanır. Hollanda deniz seviyesinin altında olduğun kıyı boyunca setler o yapılmıştır, eğer bu setler  olmasa ülkenin yarısı sular altında kalırdı. Hollanda’ya Netherland da denmektedir ki ‘’ alçak alan, toprak ‘’ denmektedir.

 

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’dır. Hükümet merkezi La Haye dir. Hollandanın idare şekli krallık dır.

 

Hollanda yüzölçümü 41.160 km2 dir.  Hollanda’nın dili Flamanca dır. Hollanda da inanılam din Protestan ve Katolik dir.

 

Hollanda nüfüsu 17.02 Milyon kişidir. Hollanda, Avrupa’nın en yoğun nüfuslu ülkesidir ve km2 360 kişi düşer.

 

Hollanda da  yağış ve sisli günler sık olur. Yağış tipleri okyanus tipindedir. Kışları sert geçer.

 

Hollanda  ekonomik açıdan çok gelişmiş bir ülkedir. Sanayi, Tarım, Ulaşım gibi bir çok sektörde söz sahibidir. Dünyaca ünlü Hollanda markaları vardır.

 

Hollanda da denizden toprak kazanılmaya çalışma çabaları, suyun tarım ve ulaşımda kullanılabilecek şekilde iyi düzenlenmesi sömürgecilik, uzak ülkelerle ilişkiler, sanayileşme ülkenin faaliyetlerindendir. Hollanda’da denizden kazanılan topraklara ‘’ Polder ‘’ denmektedir.

 

Hollanda yüksek değerli tarım ürünleri ihraç eden bir ülkedir. Hollanda’nın laleleri ve lale soğanları, peynirleri, yumurtaları diş piyasada değerlidir. Mükemmel derecede verimli tarım ve hayvancılık yapılmaktadır. Dünyanın çiçek merkezlerinden biridir. Hollanda deniz ve deniz ürünleri işleme ve ihracatından da önemli gelir elde etmektedir.

 

Hollandanın en önemli özelliklerinden biri transit ticaret yaparak büyük gelir elde etmesidir. Hollanda sanayisi tüketim malları yanında , donatım mallları üreticisidir. Hollanda büyük bir deniz filosu sahip dir ve dünyanın gemiciliğinin % 4 üne sahipdir. Rotterdam limanı dünyanın en donanımlı limanlarından biridir.

 

Hollanda’nın sembollerinden  yel değirmenleri çok meşhur olmuştur ve açılır köprüleri de bir o kadar önemli yer tutar.

 

Hollanda’da kişi başına düşen milli gelir 44 Bin Doların üzerindedir.

 

Türkiye ile Hollanda arasındaki ticaret hacmi, hem ihracat hem de ithalattaki artışlarla devamlı bir artış trendi içerisindedir. 2002 yılında iki ülke arasındaki ticaret hacmi yaklaşık 2,4 milyon dolar iken 2011 yılında 3 katına çıkarak 7,2 milyar dolara yükselmiştir. 2003 ve 2009 yılları arasında ikili ticaret ülkemiz lehine iken 2009 yılından sonra aleyhimize dönmüştür. 2013 yılında ise ihracatın artması ve ithalatın azalması ile birlikte Türkiye Hollanda’ya karşı 177 milyon dolarlık bir dış ticaret fazlası vermiş ancak, 2014 yılında Türkiye Hollanda’ya karşı tekrar dış ticaret açığı vermiştir. 2015 ve 2016 yıllarında ise iki ülke arasındaki dış ticarette ülkemiz lehine  dış ticaret fazlası gerçekleşmiştir.

 

Hollanda, Türkiye’de yapılan toplam doğrudan yabancı yatırım tutarı içerisinde ilk sırada bulunmaktadır. Toplam yabancı sermayeli firma sayısı açısından da, Alman ve Ingiliz firmalardan sonra, Hollandalı firmalar üçüncü sırada gelmektedir.

 

Bunlardan bazıları, onlarca yıldır Türkiye’de faaliyet gösteren Philips, Unilever, Shell ve ABN Amro gibi eski firmalardır. Son yıllarda Türkiye’de faaliyet göstermeye başlayan Hollandalı firmalar, daha cok, emlak ve inşaat sektörlerinde yatırım yapmıştır. Corio, Redevco ve Multi Turkmall gibi büyük Hollanda şirketleri ya yeni ticari projeler üstlenmekte ya da yerel firma ve gayrimenkulleri satın almaktadırlar. İnşaat ve pazarlama konularında uzmanlaşmış küçük ölçekli pek çok Hollanda firması, tatil yörelerindeki yerleşim projelerinde yoğun olarak faaliyet göstermektedir. Hollanda kökenli firmalar tarafından tercih edilen diğer alanlar ise şunlardır: Toptan ve perakende ticaret, turizm ve catering, nakliye ve haberleşme, makina sanayi, metal ve plastik işleme, tekstil ve hazır giyim, bilişim, yayıncılık ve eğitim sektörleri.

 

Toptan ve perakende ticaret alanında, hem C&A gibi tanınmış Hollanda perakende mağaza zincirleri, hem de ülke içi ve dışında farklı ürünlerin ticaretini yapan çok sayıda küçük firma bulunmaktadır. Turizm ve catering firmaları da emlak ve inşaat sektörlerinde faaliyet gösterenler gibi, çoğunlukla turistik yörelerde yatırım yapmaktadır. Bu iki sektörde çalışan Hollanda kökenli firmalar, genellikle Antalya, Aydın ve Muğla civarında yatırım yapmış bulunmaktadır.

 

Türkiye, geniş tüketici altyapısı ve Hollanda ile Avrupa’daki iç piyasalara hizmet verebilecek kalifiye teknik personele sahip olması nedeniyle, telekomünikasyon ve bilişim sektörlerinde de Hollandalı yatırımcıların büyük ilgisini çekmektedir. Bu sektörlerde faaliyet gösteren GreenCat, TopTel ve BitBrains gibi Hollandalı firmalar da Türkiye’de yatırım yapmış bulunmaktadır.

 

 

Hollanda Türkiye arasında ulaşım açısından herhangi bir problem bulunmamaktadır.  Hem yolcu taşımacılığında hemde  yük taiımacılığında tüm yollardan seferler düzenli bir şekilde devam etmektedir.

 

Hollanda ya yolcu taşımacılığında havayolu şirketlerinin düzenli seferleri her zaman vardır. Ayrıca istenirse demiryollarından ulaşım mümkündür.

 

Hollanda nakliyelerinde  denizyolu, demiryolu, havayolu, karayolu tır nakliye muntazaman devam etmektedir.

 

Hollanda Türkiye arasında RORO taşıması  yapan düzenli roro  servisleri devam etmektedir.

 

Hollanda  taşımalarında deniyolundan düzenli sefer yapan gemilerin ortalam yol süreleri 10 gündür.

 

Hollanda karayolu  tır nakliyesi ve Hollanda parsiyel  nakliyelerinde ise düzenli seferler devam etmekte ve ortalama yol süreleri 7 gündür.

 

Hollanda nakliyesinde havayolu kargolar ulaşması  ise ortalama 2 saat 40 dakika dır. 

 

 

Tags; Hollanda hakkında , Hollanda bilgileri, Hollandadan kısa bilgiler, Hollanda nerede, Hollanda ekonomisi, Hollanda nakliye, Hollandalı yatırımcılar, Hollandalı firmalar, Türkiye de Hollanda sermayesi,Hollanda parsiyel nakliye, Hollanda Ro Ro Taşımacılığı, Hollanda taşımacılık firmalarıFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ÜLKELER Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI