Bugun...Osmanlıda İlk Posta Teşkilatı

Osmanlıda ilk posta teşkilatı ne zaman kurulmuştur.

facebook-paylas
Güncelleme: 24-09-2018 10:46:24 Tarih: 06-04-2018 23:35

Osmanlıda İlk Posta Teşkilatı

 

Osmanlı İmparatorluğunda Posta Teşkilatı

 

Osmanlı  İmparatorluğunda haberleşme ulak lar vasıtası ile yapılmakta idi ve düzenli idi.Fakat bu ulak lar daha çok devlete ait haberleşme sistemi idi.

Halkın posta sisteminden yararlanması II.Mahmut dönemidir.Osmanlı da görülmeye başlanan batı tarzı yenileme hareketlerinden dolayı var  olan fakat posta sistemi halka indirilmiş ve bazı çalışmalar yapılmıştır.Çünkü o dönem içerisinde Avrupa’daki ülkelerde düzenle posta servisleri kurulmuş idi.

II.Mahmut bunun gerekliliğini görerek bir hatt-ı hümayin ile açıklamaış ve ilan ederek gerekli çalışmaları başlatmıştır.

Buna mukabil ilk olarak Üskidar’dan İzmit’e kadar bir yol açılmıştır.(bugun gü E-5 yolunun temeli bu yoldur ve Anadolu’ya yapılan ilk ilk yol denebilir).

Bu yolun açılış törenine Sultan  II. Mahmut bizzat iştirak etmiş ve faytonu ile adamları ise posta arabaları ile Kartal’a kadar gitmiştir.Bundan sonra muhtelik yerlere posta yolları açılmaya başlamıştır ve postaneler açılmıştır.

Daha sonra ise II.Mahmut ‘un oğlu Sultan Abdulmecid bu çalışmaları daha da ileri götürerek daha profesyonel hale getirmiş  ve kurumlaştırmıştır.

23 Ekim 1840 yılında  Sultan Abdulmecid  kurumsal posta teşkilatını ‘’ Nezaret ‘’ adı altında hizmete koymuştur.

Karadan haftda bir yapılan bu posta sevkiyatlarına,kara ulaşımının zorluğu sebebi ile ;

Denizyolundan faydalanmak için  1869 yılında sahil postası da ilave edilmiştir.

Demiryollarının kurulması ile posta taşımacılığı demiryolları ile bir kolaylaşmış hatta günümüze kadar devam etmiştir.

 

Osmanlı da ilk posta pulu  Beşinci posta nazırı Agah Bey girişimi ile  13 Ocak 1863 yılında kullanıma girmiştir.

Dünya kullanılan ilk posta pulu ise İngiliz Posta İdaresi tarafından 1840 yılında kullanılmıştır.

 

Osmanlı İmparatorluğunda her ne kadar ilk posta  teşkilatınıa kısmen kurumsal hale getiren II.Mahmut dönemi ise de,  gerçek kurumsallığına ve tüm halka açan Sultan Abdulmecid dir.

Kaynak:onlinebilgi.net

 

 

 

 

 

 

Antalya Almanya nakliye, Antalya Romanya nakliye, Antalya Sırbistan nakliye, Antalya Hollanda nakliye, Antalya frigo nakliyesi, Antalya Belçika nakliye, Antalya Polonya nakliye, Antalya Almanya parsiyel nakliye, Antalya thermoking transport, Antalya Makedonya nakliye, Antalya Macaristan nakliye, Antalya Hollanda parsiyel nakliye, Antalya Avrupa nakliye, Antalya nakliye firmaları, Antalya Avusturya nakliye, Antalya İtalya nakliye, Antalya ambar nakliyesi, Antalya lojistik firmaları, Antalya yat nakliyesi, Antalya ağır nakliye, Antalya Ukrayna nakliye, Antalya Belarus nakliye, Antalya Norveç nakliyeFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER BİLGİ BANKASI Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI