Bugun...2018 İhracat Taşıma Oranları

2018 yılı ilk çeyreğinde Türkiye ihracatında taşıma oranlarının durumu nedir, Ülkeler bazında taşımaların durumu ne olmuştur.

facebook-paylas
Güncelleme: 24-09-2018 10:43:52 Tarih: 13-05-2018 13:02

2018 İhracat Taşıma Oranları

 

 

İHRACAT TAŞIMALARI

2018 yılı ilk çeyreğinde, Türk araçları bir önceki yılın aynı dönemine göre %4 düşüş ile 299.305 adet, Yabancı araçlar ise %14 büyüme ile 85.977 adet ve toplamda geçen yıl ile aynı seviyelerde 385.282 adet ihracat taşıması gerçekleştirilmiştir.

 

Suriye’ye yapılan taşımalarda %30 oranında bir düşüş yaşanmış olsa da; Afrin operasyonunda alınan olumlu sonuçlar ve devam eden operasyonlar ile birlikte önümüzdeki dönemlerde taşımacılık sayılarında ciddi oranlarda artışlar olacağı öngörülüyor.

 

Geçen yıl ilk 2 aylık dönemde hızlı başlayan Irak pazarı, geçen yıla oranla %10 düşüş gösteriyor. Iraktaki çifte vergilendirme uygulaması kaldırılır ise taşıma sayılarının ciddi oranlarda artışa geçeceği düşünülüyor. Irak ve Suriye’deki düşüş Ortadoğu ülkeleri toplamını da etkilediği için Ortadoğu’da %15 düşüş olduğu görülüyor.

 

Avrupa’nın genelinde yaşanan artış eğilimi özellikle komşu ülkelerde; Romanya %25, Yunanistan %13, Bulgaristan %24 olmak üzere olumlu etkilere sebep oldu. Polonya, Macaristan ve Avusturya gibi Orta Avrupa ülkelerinde de %22’e varan artışlar dikkat çekiyor.

 

2018 yılı ilk çeyreğinde Avrupa ülkelerine %9 artış yaşandı. 2017 yılında Nahçıvan ve Azerbaycan’a yapılan ihracat pazarında azalma görülmüştü, 2018 yılı ilk çeyreğinde ise Nahçıvan’a %122, Azerbaycan’a %22 artış olduğu görülüyor. Gürcistan’a yapılan ihracat taşımalarında ise Türk araçlarının payları %3 oranında düştü ve Gürcistan plakalı araçlar pazarda yükselişe geçtiler. Türk araçlarının İran’a yaptığı ihracat taşımalarında %26 düşüş görülüyor. İran araçları ise Türkiye’den yaptığı ihracat taşımalarında %28 oranında artış gösteriyorlar.

 

Türkmenistan’a yapılan taşımalarda %65 oranında ciddi düşüş olduğu görülmektedir. Bu konuda yapılan araştırmalarımızda, Türkmenistan’daki mevcut projelerin tamamlanması ve aynı ölçekte yeni projeler olmaması, ihracat taşımalarımızı olumsuz etkilemektedir. Bunun dışında, Türkmenistan ihracat pazarına bakıldığında, Türkmenistan araçlarının paylarını %8’den %26’ya çıkarttıkları görülmektedir. Türkmenistan taşımaları düşüşe geçmesine rağmen,

 

Özbekistan taşımalarında ise %66 oranında artış yaşanıyor. Türkmenistan pazarındaki azalış, Özbekistan’a artan pazarımız ile ikame ediliyor. BDT ülkelerine yapılan taşımalarda en önemli yere sahip Rusya Federasyonu’na baktığımızda bu yıl taşımaların hızla yükselişe geçmesi ile birlikte ihracat taşımalarımız %937 oranında artış olduğu görülüyor. Bununla birlikte, ulaşımın Rusya üzerinden transit geçerek daha rahat sağlandığı güzergâhlarda da taşımaların arttığını görüyoruz; Kazakistan’a %9 ve Kırgızistan’a %33 oranında artışların olması Rusya’nın transit öneminin Türk taşımacılar için ne kadar etkili olduğunu da gösteriyor. Önceki yıllarda Rusya’da yaşanan sorunların artık çözülmüş olması ile birlikte Beyaz Rusya’ya yapılan taşımalarda %51 oranında düşüş yaşanmaktadır. Altyapı yatırımları ve süren inşaat projelerinin artması ile birlikte, ihracat taşımalarımızda Ukrayna’ya %66, Moldova’ya ise %27 oranında artış görülmektedir. BDT ve Orta Asya ülkeleri %17 oranında artış olması oldukça sevindiricidir.

kaynak;und.web.tr (Berkalp Kaya)

 

 

 

Antalya Almanya nakliye, Antalya Romanya nakliye, Antalya Sırbistan nakliye, Antalya Hollanda nakliye, Antalya frigo nakliyesi, Antalya Belçika nakliye, Antalya Polonya nakliye, Antalya Almanya parsiyel nakliye, Antalya thermoking transport, Antalya Makedonya nakliye, Antalya Macaristan nakliye, Antalya Hollanda parsiyel nakliye, Antalya Avrupa nakliye, Antalya nakliye firmaları, Antalya Avusturya nakliye, Antalya İtalya nakliye, Antalya ambar nakliyesi, Antalya lojistik firmaları, Antalya yat nakliyesi, Antalya ağır nakliye, Antalya Ukrayna nakliye, Antalya Belarus nakliye, Antalya Norveç nakliyeFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER BİLGİ BANKASI Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI